24.06.2023

AIT-BEN-HADDOU / KSAR / MAROKO


Afryka północna – dzisiejsze Maroko, to obszar zamieszkany najprawdopodobniej już od drugiego tysiąclecia p.n.e. przez koczownicze plemiona berberyjskie, uważane za rdzenną ludność Afryki północnej. To właśnie Berberowie i poszczególne ich plemiona rozpowszechnili w architekturze – osady o charakterystycznych kształtach i wyglądzie, wznoszone najczęściej z gliny, a sytuowane przy szlakach handlowych. Były i są nimi tzw. ksary, a wśród nich Ait-Ben-Haddou, od 1987 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słowo „Ksar”, z języka arabskiego, (który nie jest tożsamy z berberyjskim) to nic innego, jak: „zamek” lub „pałac”, w języku berberyjskim zaś oznacza: „ufortyfikowaną wioskę” lub „fort”. I taki właśnie jest Ait-Ben-Haddou, będący faktycznie ufortyfikowaną wioską, otoczoną wysokimi murami, w ich obrębie wieżami, z grupą glinianych budynków znajdujących się wewnątrz całego założenia. Całość (zachwycająca architektonicznie), jest tradycyjnym przykładem architektury południowego Maroka, a tym samym typowego założenia przedsaharyjskiego.





Ksar Ait-Ben-Haddou położony jest u podnóża południowych zboczy Atlasu Wysokiego ok. 30 km. na północny-zachód od Warzazat, w dolinie rzeki Ounila. Wewnątrz murów obronnych, które są wzmocnione wieżami, znajdują się domy mieszkalne – niektóre skromne, niewielkie, parterowe, inne przypominające małe zamki miejskie z wieżami, wielopoziomowe, często z górnymi częściami ozdobionymi charakterystycznymi motywami. Wewnątrz całego założenia znajduje się ponadto meczet, plac publiczny, a poza murami obronnymi karawanseraj – czyli miejsce postoju karawany z pomieszczeniami dla podróżnych oraz dwa cmentarze (muzułmański i żydowski). Choć zdaniem naukowców miasto Ait-Ben-Haddou zostało założone w 757 roku (a nazwę wzięło od nazwiska założyciela: Ben-Haddou), to jednak obecnie stojące najstarsze budowle nie wydają się być wcześniej postawione niż w XVII wieku. Jednakże ich struktura i technika budowy nie różni się od tej z czasów dużo wcześniejszych. Berberowie byli i są znani z używania tzw. cegły mułowej (z jęz. francuskiego nazywanej pisé). Ta starożytna metoda budowania dominuje we wszystkich budynkach w ksarze Ait-Ben-Haddou. To właśnie powtarzające się stosowanie podobnych form, materiałów i wzorów określa wspólne cechy charakterystyczne dla architektury berberyjskiej Maroka.




Ksar i inne ufortyfikowane miasta w okolicy mogą zawdzięczać swoje istnienie Transsaharyjskiemu Szlakowi Handlowemu. Trasa ta łączyła wybrzeże Afryki Północnej, Europę i Lewant z Afryką Subsaharyjską. W Afryce szlak łączył starożytny Sudan z Marrakeszem przez przełęcz Tizi-n'Telouet. Towary handlowe, w tym złoto, sól, transportowane były tymi szlakami od czasów starożytnych. Mieszkańcy terenów wzdłuż szlaku wykorzystywali sytuację, zarabiając tym na życie. Zapewniali oni schronienie i strawę podróżującym kupcom, a będąc świadomymi posiadania cennych dóbr handlowych w ich miastach, budowali mury obronne, które były konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i ich zamożnym klientom. Według historyków budowa Ksaru Ait-Ben-Haddou na wzgórzu, w pobliżu rzeki była strategicznym wyborem. Po pierwsze, ze względów bezpieczeństwa, rzeka i otaczające góry tworzyły naturalną fortecę wokół oazy. Po drugie, bliskość rzeki była korzystna dla rolnictwa i wpływów gospodarczych. Niezaprzeczalnym jest fakt, opisywany przez historyków, że wraz z upadkiem handlu transsaharyjskiego od XVI wieku ufortyfikowane miasta zaczęły tracić na znaczeniu, a budynki i elementy architektoniczne Ait-Ben-Haddou, pochodzą właśnie z tego okresu, w którym znaczenie szlaku, a co za tym idzie handel słabł. Rodzi to przypuszczenie, że Ksar był nie tylko ważnym przystankiem na Transsaharyjskim Szlaku Handlowym, ale także stanowił centrum lokalnej władzy, stąd jego relatywnie wolniejszy upadek.



Niebywałe wrażenie, a właściwie odczucie ma się wtedy, kiedy wchodzi się w uliczki tego uroczego ksaru. Jest mnóstwo zakamarków, poziomów, a wchodząc do otwartych budynków, ma się wrażenie przekroczenia pewnej granicy rzeczywistości. Wewnątrz większości domostw jest ubogo, prosto, a zarazem praktycznie i klimatycznie (również w sensie dosłownym). Wchodząc do środka odczuwa się różnicę temperatur, tzn. w okresie upałów na zewnątrz jest zawsze chłodniej w pomieszczeniu – i my tego mogliśmy doświadczyć, natomiast w okresie chłodów, wewnątrz jest zawsze cieplej – rzekomo, a zasługą takiej naturalnej klimatyzacji jest właśnie glina i zrobiona z niej cegła mułowa.




Ksar Ait Benhaddou ma ok. 1300 m.2 powierzchni i jak wskazują niektóre źródła, jeszcze do lat czterdziestych XX w. żyło na jego obszarze około 100 rodzin. Obecnie obiekty w większości są niezamieszkałe (choć rzekomo osiedlonych jest tam 5 rodzin), wcale nie znaczy to jednak, że obiekty są niewykorzystywane. Elementem atrakcyjności ksaru, poza jego niezaprzeczalną wartością architektoniczno-historyczną jest jego obecna wartość kulturowa. W zasadzie stał się on symbolem sztuki filmowej, ponieważ jego architektura, a zarazem miejsce było wykorzystywane jako tło w wielu filmach. Zapoczątkował to reżyser David Lean, który wybrał Ait-Ben-Haddou jako idealną lokalizację dla swojego filmu „Lawrence z Arabii”, którego premiera miała miejsce w 1962 roku. Inne słynne filmy, które zostały nakręcone tutaj, to m.in.: „Klejnot Nilu” w 1985 r., „Kundun” w 1994 r., „Mumia” w 1999 r., a także „Gladiator” w 2000 r., „Alexander” w 2004 r. i „Gra o tron” (jako miasto Yunkai) w 2011 r, oraz wiele, wiele innych. Ma to znaczenie dla tej części odwiedzających, którzy uraczeni są tym, że mogą chodzić tymi samymi uliczkami, co ich ulubieńcy – gwiazdy filmowe.



Dostępność komunikacyjna do Ait-Ben-Haddou jest łatwa, a zarazem nieco utrudniona. Spora część odwiedzających Maroko dociera na południe: albo do Marrakeszu, albo do Agadiru. Ksar natomiast położony jest nieco dalej na południe od Marrakeszu i nieco na wschód od Agadiru i ulokowany jest poza głównymi szlakami, co ilustruje pozyskana z zasobów mapa:


Z praktycznego punktu możliwości komunikacyjnych odkrywania (także innych) atrakcji Maroka, proponuję transport wynajętym autem. Bezproblemowy, bezpieczny i gwarantujący pełną niezależność oraz indywidualne dotarcie do celu, które w przypadku ksaru Aid-Ben-Haddou jest (z racji położenia) w pełni uzasadnione. Posiłkując się kryterium wpisu obiektu na listę UNESCO, naprawdę jest on – ksar Ait-Ben-Haddou – wybitnym przykładem, ilustrującym główne typy ziemnych konstrukcji, które można zaobserwować na tym obszarze oraz swoją architekturą ilustruje i reprezentuje kulturę mieszkańców południowego Maroka. Pomimo wielu historyczno-cywilizacyjnych zmian, a także społeczno-ekonomicznych i kulturowych, pozostaje w swojej pierwotnej, naturalnej wersji. To po prostu trzeba zobaczyć!