Azja Południowa

Region Azji obejmujący kraje subkontynentu indyjskiego na południe od Himalajów. Bez wątpienia, do regionu tego zaliczamy: Indie, Pakistan, Nepal, Bhutan, Bangladesz oraz wyspiarskie państwa: Sri Lankę i Malediwy. Wątpliwości wśród naukowców budzi zaklasyfikowanie Afganistanu, który może być zaliczany albo do regionu Azji Południowej, albo do regionu Bliskiego Wschodu. Poniżej mapa Azji Południowej zaczerpnięta ze źródeł internetowych Sekcji Informacji Przestrzennej ONZ: www.un.org/Depts/Cartographic/map/profile/SouthAsia.pdf
Azja Południowa jest często utożsamiana z subkontynentem indyjskim, posiadającym odrębną geograficzną, polityczną lub kulturową tożsamość. Według geologów, całość stanowiła w przeszłości naturalny fizyczny ląd, który był odizolowany od reszty Eurazji i dryfował w kierunku północno-wschodnim, zderzając się z płytą Eurazji prawie 55 milionów lat temu. Ten region geologiczny obejmuje właśnie: Bangladesz, Bhutan, Indie, Malediwy, Nepal, Pakistan i Sri Lankę.
Uwzględniając powyższe, Azja Południowa obejmuje około 5 mln km2, co stanowi powierzchnię ponad 11% kontynentu azjatyckiego lub 3,5% powierzchni lądowej na świecie. Populacja Azji Południowej liczy około 1,9  mld ludzi (2016 r.), czyli około jednej czwartej światowej populacji (24%), co stanowi ok. 40% ludności Azji. Jest to zatem najgęściej zaludniony region geograficzny na świecie.
Planując wyjazd w region Azji Południowej należy pamiętać o specyfice klimatycznej. Klimat tego rozległego regionu różni się znacznie w zależności od obszaru. Oczywiście wpływ na to ma mnóstwo czynników: szerokość geograficzna, wysokość nad poziomem morza, bliskość wybrzeża morskiego, itd. Najogólniej można stwierdzić, że w tym regionie mamy do czynienia z klimatami: od  tropikalnego (równikowego) na południu, przez zwrotnikowe i podzwrotnikowe, po umiarkowany na północy. Jednakże to, co tworzy charakterystyczną specyfikę klimatu, to wpływ monsunów. Dlatego też, bardzo często, klimat regionu nazywany jest klimatem monsunowym. Teoria jest taka, że mamy do czynienia z dwoma monsunami: letnim (przynoszącym opady) i zimowym (suchym). Bardziej praktycznie na terenie Azji Południowej wygląda to tak, że monsun letni powstaje nad Zatoką Bengalską w maju, a zaczyna się wycofywać stopniowo od początku września, do połowy października. Z racji na swoją wilgotność zgromadzoną właśnie bezpośrednio z wody, mamy wówczas do czynienia z opadami stanowiącymi poziom ok. 80% rocznych, najwięcej z nich przypada na okres: czerwiec – sierpień. Monsun zimowy, to przemieszczające się wiatry z lądu nad Morze Arabskie i Zatokę Bengalską. Nie „niesie” on już tak dużej wilgotności, przez co opady są znacząco niższe lub prawie wcale nie występujące. Jednakże przemieszczające się wiatry z północy na południe, po drodze zbierają wilgoć i docierają do południowych stanów Indii, tworząc tam opady. Najbardziej widoczne są one w południowych stanach Indii, np: Karnataka, Kerala w pierwszym tygodniu stycznia.
Turystycznie region Azji Południowej to cała gama atrakcji. Lista Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO obejmuje wiele różnorodności:  37 obiektów i obszarów w Indiach, 8 na Sri Lance, 6 w Pakistanie, 4 w Nepalu, 3 w Bangladeszu.

MALEDIWY

INDIE

SRI LANKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz