UNESCO Europa D-G


Francja – Avignon – Zabytkowe centrum Awinionu

Awinion, położony w południowej Francji, w XIV w. był siedzibą papiestwa. Nad miastem, nad jego murami obronnymi i nad pozostałościami XII-wiecznego mostu na Rodanie, góruje pałac papieży, surowo wyglądająca twierdza o bogato zdobionych wnętrzach autorstwa Simone Martiniego i Matteo Giovanettiego. Ten wspaniały przykład architektury gotyckiej, wraz z leżącymi poniżej Petit Palais oraz katedrą romańską Notre-Dame-des-Doms, tworzy cenny zespół zabytkowy świadczący o roli, którą Awinion odgrywał w XIV-wiecznej Europie chrześcijańskiej.

(Kryt. I, II, IV / 1995)

Francja – Bordeaux – stary port 

Port w Bordeaux (nazywany „Portem Księżycowym” od kształtu zakola rzeki Garonny), reprezentujący ciągłość zabudowy od czasów Oświecenia po wiek XX. Wyjątkowość założeń urbanistycznych polega na doskonałej harmonii wątków klasycystycznych i neoklasycystycznych, która przez ponad dwieście lat nie została w żaden sposób naruszona, ani też poddana jakimkolwiek stylistycznym zmianom. Dzięki portowi miasto zachowało po dziś dzień swój oryginalny charakter oraz funkcję ośrodka handlu, wymiany międzynarodowej i stolicy sławnego na cały świat regionu produkcji wina, którą Bordeaux pozostaje niezmiennie od czasów rzymskich, czyli przez prawie dwa tysiące lat.


(Kryt. II, IV / 2007)

Francja – Carcasonne – Zabytkowe miasto warowne

Warowna osada na wzgórzu, na którym obecnie znajduje się Carcassonne, istniała już przed podbojem rzymskim. W obecnym kształcie Carcassonne stanowi cenny przykład średniowiecznego miasta warownego, wyposażonego w potężny system obronny otaczający zamek i przylegające doń zabudowania, ulice oraz wspaniałą katedrę gotycką. Swą wyjątkową rolę Carcasonne zawdzięcza długotrwałym pracom konserwatorskim prowadzonym przez Viollet-le-Duca, jednego z twórców nowoczesnej konserwacji zabytków jako nauki.

(Kryt. II, IV / 1997)

Francja – Dolina Loary – historyczne zamki

Dolina Loary tworzy jedyny w swoim rodzaju krajobraz kulturowy obejmujący historyczne miasta i miasteczka, zabytki architektoniczne najwyższej klasy - zamki - oraz ziemie uprawne, ukształtowane przez kilkusetletnie wzajemne oddziaływanie człowieka i jego fizycznego otoczenia, a w pierwszym rzędzie samej Loary.

(Kryt. I, II, IV / 2000)

Francja – Paryż – Nadbrzeża Sekwany

Sekwana jest ściśle powiązana z historią Paryża i rozwojem miasta, który prześledzić można od Luwru do wieży Eiffla, od placu Concorde do Grand i Petit Palais. Katedra Notre-Dame i Sainte-Chapelle są arcydziełami architektury, zaś rozległe place i szerokie ulice, zaprojektowane przez barona Hausmanna, wpłynęły na urbanistykę światową przełomu XIX i XX w.

(Kryt. I, II, IV / 1991)

Francja – Wersal – Pałac i park

Pałac w Wersalu był główną siedzibą królów Francji, od Ludwika XIV do Ludwika XVI. Upiększany przez kolejne pokolenia architektów, rzeźbiarzy, dekoratorów i architektów krajobrazu, przez przeszło 100 lat uważany był w Europie za wzorzec idealnej rezydencji królewskiej.

(Kryt. I, II, VI / 1979)

Grecja – Ateny – Akropol

Akropol w Atenach, na którym wznoszą się cztery arcydzieła klasycznej sztuki greckiej: Partenon, Propyleje, Erechteion oraz świątynia Nike Apteros, stanowi wykładnię cywilizacji, mitów i religii starożytnej Grecji na przestrzeni przeszło tysiąca lat i może być uznany za symbol idei światowego dziedzictwa.

(Kryt. I, II, III, IV, VI / 1987)

Grecja – Delfy – stanowisko archeologiczne

Sanktuarium panhelleńskie w Delfach, gdzie przemawiała wyrocznia Apollina, mieściło Omfalós, “pępek świata”. Przesiąknięte uświęconymi treściami, harmonijnie wtopione we wspaniały krajobraz, w V w. p.n.e. stanowiło prawdziwe centrum i symbol jedności Grecji.

(Kryt. I, II, III, IV, VI / 1987)

Grecja – Epidauros – starożytny teatr

W niewielkiej dolinie Peloponezu, Epidauros rozciąga się na kilku poziomach. W VI w. p.n.e. wprowadzono tam kult Asklepiosa, ale główne zabytki - przede wszystkim teatr, uważany za jedno z najczystszych arcydzieł architektury greckiej - pochodzą z IV w. Obszar sanktuarium, obejmujący świątynie i zabudowania szpitalne poświęcone bogom uzdrowicielom, stanowi cenne świadectwo kultów o charakterze terapeutycznym świata hellenistycznego i rzymskiego.

(Kryt. I, II, III, IV, VI / 1988)

Grecja – Mykeny – stanowisko archeologiczne

W Mykenach i Tirynsie pozostały imponujące ruiny dwóch największych miast cywilizacji mykeńskiej, panującej od XV do XII w. p.n.e. we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i która odegrała istotną rolę w rozwoju kultury Grecji klasycznej. Te dwa miasta są nierozerwalnie związane z Iliadą i Odyseją, dwiema epopejami homeryckimi, które od przeszło trzech tysiącleci wywierają ogromny wpływ na literaturę i sztukę.

(Kryt. I, II, III, IV, VI / 1999)

Grecja – Rodos – średniowieczne miasto

W latach 1309-1523 wyspę zajmowali joannici, którzy przekształcili ją w miasto warowne. Następnie wyspa przechodziła kolejno pod panowanie tureckie i włoskie. Górne Miasto, z Pałacem Wielkich Mistrzów, Szpitalem i Ulicą Kawalerów, stanowi jeden z najpiękniejszych gotyckich zespołów miejskich. W Dolnym Mieście znajdują się zarówno budowle gotyckie, jak i meczety, łaźnie publiczne oraz inne zabudowania z okresu ottomańskiego.

(Kryt. II, IV, V / 1988)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz